Výsledky dotazníkového průzkumu a záznam z online debaty Situace Čechů v zahraničí
Dne 28. října 2020 jsme zahájili dotazníkový průzkum, který vyústil v online debatu Situace Čechů v zahraničí (22. listopadu 2020), kde byla diskutována hlavní témata vyplývající z dotazníku.
Níže naleznete prezentaci s výsledky dotazníkového průzkumu a videa z online debaty seřazené podle diskutovaných témat.
Výsledky dotazníkového průzkumu (soubor pdf) |
Shrnutí současné situace. Češi v zahraničí a český stát, Lucie Slavíková-Boucher
Výsledky dotazníkového průzkumu, Iva Jirovská
Program podpory českého kulturního dědictví
Vzdělávání a školství
Věda a výzkum
Podnikání, ekonomická diplomacie
Komunikace, spolupráce, efektivní komunikace s občany
Šíření dobrého jména ČR v zahraničí a otázky na Meziresortní komisi
K debatě si přečtěte článek, který vyšel na Radio Prague International.
Projekt byl podpořen Ministerstvem zahraničních věcí ČR.
Za všechna již historická vyjádření je možné si přečíst pozdrav prezidenta Václava Havla Konferenci zahraničích Čechů, která se konala v říjnu roku 2000 v Praze.
Zde z něj vyjímáme:
„(…) Považuji za velmi důležité, aby vzájemný dialog mezi Čechy doma a Čechy v zahraničí i nadále pokračoval. (…) Mnozí z Vás jste se zde v srdci Evropy narodili. Pomáhali jste a zůstali jste věrni české věci po dlouhá léta v zahraničí (…) Patří Vám všem dík a vděčnost celé naší společnosti za tuto nezištnou službu „staré vlasti“. Nejlepší odměnou Vám jistě bude konečné vyřešení problémových okruhů, které trápí naše vzájemné vztahy.(…) Spolu s Vámi budu ještě více potěšen, když zmizí i ty nejmenší překážky, které možnost volit omezují. Volební právo je totiž právem každého občana.“ (celý text ZDE)
Dotazník prosím šiřte dál, čím více odpovědí se podaří získat, tím větší váhu budou mít. Jeho vyplnění vám nezabere více než 15 minut. Děkujeme za Váš čas!
Situace Čechů žijících v zahraničí – průzkum 2020
Se srdečným pozdravem a přáním především pevného zdraví, Lucie Slavíková-Boucher, předsedkyně spolku Česká škola bez hranic
Spolek Česká škola bez hranic dlouhodobě mapuje potřeby Čechů v zahraniční. Naším hlavním předmětem zájmu je podpora výuky českého jazyka dětí, které v zahraniční vyrůstají. Školy a krajanské spolky jsou však místem setkávání nejen žáků a jejich rodičů, ale i široké krajanské komunity. Jsou to aktivní a živoucí centra, kde dochází k výměně a sdílení informací, podnětů a zdrojů spojených s Čechy žijícími v zahraniční – kulturních, společenských, ekonomických a politických. Podněty, které v zahraničí spolek Česká škola bez hranic kontinuálně získává, předává Meziresortní komisi pro Čechy žijící v zahraničí. Navazuje tak na předchozí dotazníková šetření.
Spolek spolupořádal několik konferencí na téma novodobé české diaspory. Více zde
Dlouhodobě spolupracuje se Stálou komisí Senátu pro krajany žijící v zahraničí.
V srpnu 2019 spolek vyhlásil první Den české diaspory. Letos se koná jeho druhý ročník. Více zde