/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Užitečné informace a odkazy - Česká diaspora

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory
7. a 8. října 2021
Situace Čechů v zahraničí
Výsledky dotazníkového průzkumu 2020 a záznam z online debaty Situace Čechů v zahraničí
Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí
Speciální webové stránky, kde najdete informace k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, školství a vzdělávání, službám zastupitelských úřadů, podnikání nebo právním otázkám. Web provozuje Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí
Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
/**/

Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí

Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí byla ustanovena v červnu 2017; a to v souladu s usnesením Senátu Parlamentu České republiky ze dne 1. prosince 2016 č. 43 k závěrům z konference „Diaspora jako partner mateřského státu“, která se konala v září 2016.  

Jejími členy jsou zástupci osmi českých ministerstev. Komise si klade za cíl podpořit vzájemnou informovanost a spolupráci orgánů státní správy v krajanské problematice.

Komise prostřednictvím pracoviště oddělení zmocněnce pro krajanské záležitosti MZV spravuje webové stránky Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí.

V nedávné době na nich publikovala první odpovědi na výstupy dotazníkového průzkumu, který loni na podzim realizoval spolek Česká škola bez hranic a který 22. listopadu 2020 vyústil v on-line debatu Situace Čechů v zahraničí.

Komise se schází 2x ročně, na jaře a na podzim, a nabízí možnost na tomto meziresortním fóru řešit systémové problémy, se kterými se Češi v zahraničí setkávají při jednání s úřady v ČR.  

Případné náměty pro jednání Komise lze zasílat na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  

Více o činnosti Komise zde


Užitečné odkazy 

  • UŽITEČNÉ INFORMACE PRO ČECHY ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ: webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR určené českým krajanům a občanům žijícím v zahraničí. Na jednom místě naleznete základní informace ministerstev a úřadů pro vyřizování správních, finančních a dalších záležitostí v ČR.
  • ČESKÉ KOŘENY: České kořeny jsou unikátním projektem celovečerních dokumentárních filmů, jehož motto zní: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali ji využít. 
  • Facebook: @ceskekoreny
  • STUDY IN THE CZECH REPUBLIC: Máte zájem studovat vysokou školu v České republice v češtině? Web Study in přináší přehledný návod, jak se přihlásit do některého ze stipendijních programů určených pro příslušníky české krajanské komunity, ale i obecné informace o vysokoškolském studiu v češtině v rámci standardních studijních programů.
  • Facebook: @studyincz
  • ÚSTAV JAZYKOVÉ A ODBORNÉ PŘÍPRAVY UNIVERZITY KARLOVY: organizuje řadu kurzů, některé z nich jsou určeny, v rámci programu Podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, právě vám. Více se dozvíte v následujícím dokumentu. Nevybrali jste si? Můžeme uspořádat i další specializované kurzy pro zahraniční Čechy. Napište nám Vaše návrhy a potřeby prostřednictvím tohoto dotazníku.
  • Facebook: @ujop.uk
  • VŠE ALUMNI AUSTRIA: VŠE Alumni Austria je sdružení absolventů Vysoké školy ekonomické v Praze žijících v Rakousku.
  • Facebook: @vsealumniaustria
facebook_page_plugin