/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Fred Malek: Pomáhal Bushovi i McCainovi - Česká diaspora

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Úloha a místo zahraničních Čechů v bilaterálních vztazích a aktuální potřeby české diaspory
7. a 8. října 2021
Situace Čechů v zahraničí
Výsledky dotazníkového průzkumu 2020 a záznam z online debaty Situace Čechů v zahraničí
Užitečné informace pro Čechy žijící v zahraničí
Speciální webové stránky, kde najdete informace k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, školství a vzdělávání, službám zastupitelských úřadů, podnikání nebo právním otázkám. Web provozuje Meziresortní komise pro Čechy žijící v zahraničí
Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
/**/

Fred Malek: Pomáhal Bushovi i McCainovi

Fred Malek ve svém domě ve VirginiiFred Malek vyrostl v české komunitě na předměstí amerického Chicaga. Je úspěšným byznysmenem, byl poradcem George Bushe staršího a od roku 2002 je předsedou organizace Američtí přátelé České republiky, která prosazuje české zájmy v USA a rozvoj česko-amerických vztahů. Z rukou bývalé ministryně zahraničí Madeleine Albrightové nyní dostal Cenu Václava Havla za rozvoj občanské společnosti.

Většina lidí si v životě vystačí s jednou kariérou. Někteří zkusí dvě, když například přestoupí z byznysu do politiky. A pak jsou lidé jako Fred Malek, jejichž životní, profesní a zájmové portfolio vydá na tlustý šanon.

"Měl jsem štěstí, že jsem dostal příležitost jít k přijímacímu pohovoru na West Point," vzpomíná dnes jednaosmdesátiletý Fred Malek, který se narodil a vyrostl v české komunitě v Berwynu na západním okraji Chicaga. Mluví o době, kdy se po střední škole rozhodoval, kam dál.Byli to jeho prarodiče, kdo do Ameriky dorazili z jižních Čech. Jeho otec pak v Chicagu rozvážel pivo. "Edelweiss, Prager," vybavuje si Malek jména někdejších pivovarů. "Byl jsem si vždy dobře vědom svých českých kořenů. Vyrostl jsem mezi Čechy, chodil jsem do školy s českým dětmi a jsem na svůj český původ hrdý."Už jako mladík na střední škole ale věděl, že se chce z dělnického prostředí chicagského předměstí vymanit, osamostatnit se. Vzali ho na vojenskou akademii ve West Pointu. V roce 1959 graduoval, jako armádní "ranger" o dva roky později odešel do Vietnamu, kde byl přidělen k tehdy nově vzniklým speciálním jednotkám - Zeleným baretům.

Celý článek najdete na https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/sluzba-cest-zeme-tri-slova-west-pointu-kterymi-se-ridi-cecho/r~64867880dde511e8a76b0cc47ab5f122/?fbclid=IwAR2qZs3dEo6aM0ZacbUXYdChi1v7WKSRtgbAgyPI4Uz21npxn_-kq5Ci104

facebook_page_plugin