Boris Navrátil: Foglarův skaut, pro nějž v USA sepsali zákon
Borisi Navrátilovi přezdívali skauti Cyklon. To pro jeho živelnost a schopnost být všude a vše zařídit. Díky těmto vlastnostem a skautské výchově se dokázal pouštět do neuvěřitelných dobrodružství a vyřešit nemožné. Prošla mu bláznivá emigrace na nafukovacím člunu i dohadování s imigračními úředníky v USA. Místo aby ho vyhostili, přijal americký Kongres výjimečný zákon - "Boris Navratil Relief Act". Navrátilův příběh je šestým pokračováním seriálu Čeští skauti v USA.
Boris Navrátil se narodil v roce 1927 v Praze do rodiny zahraničního diplomata. Jeho o čtyři roky starším bratrem byl Jiří Navrátil, jenž zemřel loni ve věku 94 let, v 90. letech byl starostou a až do své smrti místostarostou Junáka - českého skauta.Boris začal chodit do školy v německém Stuttgartu, kde otec působil jako československý konzul. Uměl proto od dětství stejně dobře česky jako německy.
Po návratu do Československa v roce 1937 začal skautovat. Nejednalo se ale o ledajaký oddíl, nýbrž pražskou Dvojku, kterou v té době vedl spisovatel Jaroslav Foglar zvaný Jestřáb. Často proto bývá označován za "jednoho z Rychlých šípů", protože autor legendárního komiksu se totiž ve vykreslování postav a jejich dobrodružství inspiroval tím, co s hochy z Dvojky zažíval. Když s nimi Foglar natáčel gramofonovou desku s příběhy Rychlých šípů, Boris představoval Červenáčka.
"Skauting mě naučil soběstačnosti, postarat se o sebe, ochotně riskovat a nebát se jít do neznáma," vzpomínal letos ve svých 91 letech při besedě v Praze. A pak si také svou vtipnou povahou a nezkrotnou činorodostí uměl udělat řadu přátel a zařídit spoustu věcí. Ne nadarmo mu bratři skauti přezdívali Cyklon. Tuto přezdívku si vykoledoval právě díky své schopnosti živelně se vrhat do všeho po hlavě a být tak nějak všude.
Celý článek najdete na https://magazin.aktualne.cz/boris-navratil-cesti-skauti-v-usa/r~9d276b90ee7a11e8a1900cc47ab5f122/?fbclid=IwAR1bPdax4gDoYLTE_zK1jlgH0iyWZ6ybpMiDeSuMkz30_mHjPFQ6Ap-ypzU&redirected=1546373939