/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Uncategorised - Česká diaspora

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
Co si myslí Češi v zahraničí?
Síť zahraničních českých škol nám umožňuje mapovat a reflektovat potřeby Čechů, kteří v zahraničí žijí.
Vaše podněty
Máte otázky, témata, podněty, které jako Češi v zahraničí řešíte a nevíte si s nimi rady? Napište nám je do online dotazníku a my je předáme Meziresortní komisi pro Čechy žijící v zahraničí
/**/

Priority Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí v roce 2019


Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí si pro své 12. funkční období stanovila především prosadit korespondenční hlasování pro Čechy žijící v zahraničí a i nadále podporovat výuku českého jazyka v zahraničí.

Komise zároveň jmenovala nové členy své Konzultativní rady. Pokud máte dotazy či podněty neváhejte se na jednotlivé členy obracet. Své otázky můžete zasílat i prostřednictvím elektronického dotazníku, který najdete na našich stránkách.


 • UŽITEČNÉ INFORMACE PRO ČECHY ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ: webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR určené českým krajanům a občanům žijícím v zahraničí. Na jednom místě naleznete základní informace ministerstev a úřadů pro vyřizování správních, finančních a dalších záležitostí v ČR.
 • ČESKÉ KOŘENY: České kořeny jsou unikátním projektem celovečerních dokumentárních filmů, jehož motto zní: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali ji využít. 
 • Facebook: @ceskekoreny
 • STUDY IN THE CZECH REPUBLIC: Máte zájem studovat vysokou školu v České republice v češtině? Web Study in přináší přehledný návod, jak se přihlásit do některého ze stipendijních programů určených pro příslušníky české krajanské komunity, ale i obecné informace o vysokoškolském studiu v češtině v rámci standardních studijních programů.
 • Facebook: @studyincz
 • ÚSTAV JAZYKOVÉ A ODBORNÉ PŘÍPRAVY UNIVERZITY KARLOVY: organizuje řadu kurzů, některé z nich jsou určeny, v rámci programu Podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, právě vám. Více se dozvíte v následujícím dokumentu. Nevybrali jste si? Můžeme uspořádat i další specializované kurzy pro zahraniční Čechy. Napište nám Vaše návrhy a potřeby prostřednictvím tohoto dotazníku.
 • Facebook: @ujop.uk
 • VŠE ALUMNI AUSTRIA: VŠE Alumni Austria je sdružení absolventů Vysoké školy ekonomické v Praze žijících v Rakousku.
 • Facebook: @vsealumniaustria

CO JE ČESKÁ DIASPORA

Češi žijící v zahraničí: Jejich počet trvale roste, jak vyplývá z dlouhodobého sledování České školy bez hranic. Roste počet dětí – občanů České republiky, které se v zahraničí rodí ve smíšených manželstvích, v roce 2017 jsou to už dokonce děti dětí první vlny porevoluční migrace. Systematická spolupráce s českou diasporou je teprve na začátku, potenciál zahraničních Čechů není využit. A to navzdory tomu, že díky současným technologickým možnostem, především v oblasti komunikace a dopravy, mohou tito lidé plnohodnotně pracovat a žít v zahraničí a zároveň zůstat v úzkém kontaktu se zemí svého původu, se svými kořeny. Poprvé v historii nám současná technologie umožňuje využít zahraničního lidského kapitálu, aniž by se lidé museli stěhovat zpět. Je možné si s nimi i na dálku vyměňovat zkušenosti, a využít jich v oblasti ekonomické, obchodní, vědecké i kulturní. „Odliv mozků“ se tak stává „výměnou mozků“.

Společný jazyk je základní spojovacím prvkem české diaspory, základním nástrojem pro pěstování vztahu mezi zahraničními Čechy a zemí původu. Udržování a rozvíjení znalosti češtiny v zahraničí jsou pro jakoukoliv formu spolupráce klíčové.

Česká škola bez hranic funguje díky práci mnoha dobrovolníků a je samofinancována prostřednictvím členských příspěvků a finančních darů.

Chcete nás podpořit a podílet se na vytváření sítě Čechů v zahraničí?

Uvítáme jakýkoliv finanční příspěvěk na naši činnost ať už od soukromé nebo právnické osoby. Darovanou částku si můžete odečíst z Vašeho daňového základu.

Přispět můžete na účet vedený u Komerční banky Praha 1, Pohořelec:
 

CZK 43-8073600257/0100

IBAN CZ6101000000438073600257

EUR  43-8073670247/0100

IBAN CZ6001000000438073670247

SWIFT (BIC) KOMBCZPPXXX

Česká škola bez hranic z.s.
IČ 22838244
registrováno Ministerstvem vnitra ČR dne 19.8.2009 pod j.č. VS/1– 1/76 573/09-R
Na Břevnovské pláni 1267/9, 169 00 Praha, Česká republika

Více informací naleznete v přiložených dokumentech nebo kontaktujte Ivu Jirovskou, místopředsedkyni spolku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Nově můžete přispět prostřednictvím nákupu přes portál GIVT.cz. Více informací naleznete zde nebo v níže přiloženém videu.  
PřílohaVelikost
Potvrzeni_o_daru.pdf 218.15 KB
Dar_Vyklad_zakona.pdf 287.29 KB

Dlouhodobě nás finančně podporují:

 

Za nefinanční dary děkujeme:

Nakladatelství Baobab  

 

Jednorázové projekty podpořili:

 

projekt Jan Hus a husitstvíprojekt Jan Hus a husitství • Anna Janků, předsedkyně Sdružení českých žen v Káhiře - podpora projektu Létající Líza

 • Vladislava Kolumpeková - organizační zajištění občerstvení pro III., IV. a V. ročník Mezinárodního setkání zástupců Českých škol bez hranic v Evropě a ve světě

Co je Česká škola bez hranic?

ČESKÉ ŠKOLY BEZ HRANIC nabízejí výuku češtiny a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let za hranicemi ČR jako doplnění každodenního vzdělání, které děti českého původu získávají v zahraničních školách.

Činnost Českých škol bez hranic je koordinována spolkem ČŠBH.

Bilingvní děti, které Česká škola bez hranic vzdělává a vychovává, představují pro svou rodnou zemi a zároveň i pro zemi, ve které žijí, bohatý intelektuální, ekonomický a sociální potenciál. Tyto děti budou schopny, díky svým jazykovým a kulturním znalostem, uchovat českou identitu v zahraničí a přispět ke vzájemnému porozumění mezi národy.

Myšlenka vznikla v Paříži na podzim roku 2003, kdy zde byla pořádána první jazyková setkání v češtině pro děti. Z této iniciativy postupně vznikla současná mezinárodní síť škol s vlastním návazným vzdělávacím systémem.

 

 

facebook_page_plugin