/**//**//**//**//**//**//**//**//**//**/ Uncategorised - Česká diaspora

HLAVNI SLIDER DIASPORA

Czech Diaspora Day
Spolek Česká škola bez hranic, z.s. vyhlašuje Den české diaspory. Dejte o sobě vědět!
Co je česká diaspora?
Proč se o Čechy v zahraničí zajímat. Co očekávají od svého mateřského státu?
Vaše podněty
Máte otázky, témata, podněty, které jako Češi v zahraničí řešíte a nevíte si s nimi rady? Napište nám je do online dotazníku a my je předáme Meziresortní komisi pro Čechy žijící v zahraničí
Co si myslí Češi v zahraničí?
Síť zahraničních českých škol nám umožňuje mapovat a reflektovat potřeby Čechů, kteří v zahraničí žijí.
/**/

Spolek Česká škola bez hranic, z.s. vyhlašuje Den české diaspory.

DEJTE O SOBĚ VĚDĚT!

30. výročí sametové revoluce, znamená zároveň třicet let svobodné migrace. Toto významné jubileum je jedinečnou příležitostí ukázat, kde všude na světě, za hranicemi své vlasti, žijí Češi, kteří neztratili kontakt s Českou republikou a stále se cítí být součástí české historie i současnosti.

Připojte se i Vy v průběhu listopadu 2019 k oslavám Vaší vlastní akcí, dejte nám o ní vědět a my ji budeme sdílet s ostatními Čechy napříč světem. Informace o Vaší akci posílejte na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Den české diaspory - Dejte o sobě vědět! - listopad 2019. 

Czech Diaspora Day začne již 1. srpna v Praze, a to na XI. mezinárodní konferenci českých škol v zahraničí. Pro účastníky je mimo jiné připravena komentovaná prohlídka výstavy díla Evy Jiřičné, světoznámé architekty českého původu, kterou k jejímu významnému životnímu jubileu zrealizovalo Centrum moderního umění DOX.


Priority Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí v roce 2019


Stálá komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí si pro své 12. funkční období stanovila především prosadit korespondenční hlasování pro Čechy žijící v zahraničí a i nadále podporovat výuku českého jazyka v zahraničí.

Komise zároveň jmenovala nové členy své Konzultativní rady. Pokud máte dotazy či podněty neváhejte se na jednotlivé členy obracet. Své otázky můžete zasílat i prostřednictvím elektronického dotazníku, který najdete na našich stránkách.


 • UŽITEČNÉ INFORMACE PRO ČECHY ŽIJÍCÍ V ZAHRANIČÍ: webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR určené českým krajanům a občanům žijícím v zahraničí. Na jednom místě naleznete základní informace ministerstev a úřadů pro vyřizování správních, finančních a dalších záležitostí v ČR.
 • ČESKÉ KOŘENY: České kořeny jsou unikátním projektem celovečerních dokumentárních filmů, jehož motto zní: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus České kořeny ukazuje příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali ji využít. 
 • Facebook: @ceskekoreny
 • STUDY IN THE CZECH REPUBLIC: Máte zájem studovat vysokou školu v České republice v češtině? Web Study in přináší přehledný návod, jak se přihlásit do některého ze stipendijních programů určených pro příslušníky české krajanské komunity, ale i obecné informace o vysokoškolském studiu v češtině v rámci standardních studijních programů.
 • Facebook: @studyincz
 • ÚSTAV JAZYKOVÉ A ODBORNÉ PŘÍPRAVY UNIVERZITY KARLOVY: organizuje řadu kurzů, některé z nich jsou určeny, v rámci programu Podpory českého kulturního dědictví v zahraničí, právě vám. Více se dozvíte v následujícím dokumentu. Nevybrali jste si? Můžeme uspořádat i další specializované kurzy pro zahraniční Čechy. Napište nám Vaše návrhy a potřeby prostřednictvím tohoto dotazníku.
 • Facebook: @ujop.uk
 • VŠE ALUMNI AUSTRIA: VŠE Alumni Austria je sdružení absolventů Vysoké školy ekonomické v Praze žijících v Rakousku.
 • Facebook: @vsealumniaustria

CO JE ČESKÁ DIASPORA

Češi žijící v zahraničí: Jejich počet trvale roste, jak vyplývá z dlouhodobého sledování České školy bez hranic. Roste počet dětí – občanů České republiky, které se v zahraničí rodí ve smíšených manželstvích, v roce 2017 jsou to už dokonce děti dětí první vlny porevoluční migrace. Systematická spolupráce s českou diasporou je teprve na začátku, potenciál zahraničních Čechů není využit. A to navzdory tomu, že díky současným technologickým možnostem, především v oblasti komunikace a dopravy, mohou tito lidé plnohodnotně pracovat a žít v zahraničí a zároveň zůstat v úzkém kontaktu se zemí svého původu, se svými kořeny. Poprvé v historii nám současná technologie umožňuje využít zahraničního lidského kapitálu, aniž by se lidé museli stěhovat zpět. Je možné si s nimi i na dálku vyměňovat zkušenosti, a využít jich v oblasti ekonomické, obchodní, vědecké i kulturní. „Odliv mozků“ se tak stává „výměnou mozků“.

Společný jazyk je základní spojovacím prvkem české diaspory, základním nástrojem pro pěstování vztahu mezi zahraničními Čechy a zemí původu. Udržování a rozvíjení znalosti češtiny v zahraničí jsou pro jakoukoliv formu spolupráce klíčové.

Česká škola bez hranic funguje díky práci mnoha dobrovolníků a je samofinancována prostřednictvím členských příspěvků a finančních darů.

Chcete nás podpořit a podílet se na vytváření sítě Čechů v zahraničí?

Uvítáme jakýkoliv finanční příspěvěk na naši činnost ať už od soukromé nebo právnické osoby. Darovanou částku si můžete odečíst z Vašeho daňového základu.

Přispět můžete na účet vedený u Komerční banky Praha 1, Pohořelec:
 

CZK 43-8073600257/0100

IBAN CZ6101000000438073600257

EUR  43-8073670247/0100

IBAN CZ6001000000438073670247

SWIFT (BIC) KOMBCZPPXXX

Česká škola bez hranic z.s.
IČ 22838244
registrováno Ministerstvem vnitra ČR dne 19.8.2009 pod j.č. VS/1– 1/76 573/09-R
Na Břevnovské pláni 1267/9, 169 00 Praha, Česká republika

Více informací naleznete v přiložených dokumentech nebo kontaktujte Ivu Jirovskou, místopředsedkyni spolku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Nově můžete přispět prostřednictvím nákupu přes portál GIVT.cz. Více informací naleznete zde nebo v níže přiloženém videu.  
PřílohaVelikost
Potvrzeni_o_daru.pdf 218.15 KB
Dar_Vyklad_zakona.pdf 287.29 KB

Dlouhodobě nás finančně podporují:

 

Za nefinanční dary děkujeme:

Nakladatelství Baobab  

 

Jednorázové projekty podpořili:

 

projekt Jan Hus a husitstvíprojekt Jan Hus a husitství • Anna Janků, předsedkyně Sdružení českých žen v Káhiře - podpora projektu Létající Líza

 • Vladislava Kolumpeková - organizační zajištění občerstvení pro III., IV. a V. ročník Mezinárodního setkání zástupců Českých škol bez hranic v Evropě a ve světě

Co je Česká škola bez hranic?

ČESKÉ ŠKOLY BEZ HRANIC nabízejí výuku češtiny a českých reálií pro děti ve věku od 18 měsíců do 15 let za hranicemi ČR jako doplnění každodenního vzdělání, které děti českého původu získávají v zahraničních školách.

Činnost Českých škol bez hranic je koordinována spolkem ČŠBH.

Bilingvní děti, které Česká škola bez hranic vzdělává a vychovává, představují pro svou rodnou zemi a zároveň i pro zemi, ve které žijí, bohatý intelektuální, ekonomický a sociální potenciál. Tyto děti budou schopny, díky svým jazykovým a kulturním znalostem, uchovat českou identitu v zahraničí a přispět ke vzájemnému porozumění mezi národy.

Myšlenka vznikla v Paříži na podzim roku 2003, kdy zde byla pořádána první jazyková setkání v češtině pro děti. Z této iniciativy postupně vznikla současná mezinárodní síť škol s vlastním návazným vzdělávacím systémem.

 

 

facebook_page_plugin